2 Adet Kış Lastiği Yeterli Mi?

2 Adet Kış Lastiği Yeterli Mi? 1

Otomobiller, günlük ihtiyaçlarımızı karşılaması noktasında bir çoğumuzun hayatında gün geçtikçe daha da yer etmeye başlayan en önemli teknolojik ürünlerin başında geliyor. Bu yoğunluğun ortaya çıkardığı en önemli zafiyet ise güvenliktir. Otomobillerimizi güvenli kılmanın yolu ise bilinçli tüketici olmaktan geçiyor. Bu bilinç ışığında trafikte ki sürüş güvenliğimizi maksimum seviyede tutmamızın en hayati yollarından biri araçlarımızda kullandığımız lastiklerdir.

 

Lastik sektöründe son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte artık, her sürüş şartında ve koşulunda güvenli seyahat etmemize olan sağlayan uygun lastik çeşitleri de artmış vaziyette. Bu çeşitliliğin başında son yıllarda adını sıkça duyduğumuz ve kullanım oranının oldukça arttığı kış lastikleri geliyor. Peki kış lastiği nedir ?

 

Düşük sıcaklıklarda sertleşmeyen kauçuk bileşenlerine ve derin diş yapısına sahip, 7 derecenin altında ki sıcaklıklarda, kar, buz, ıslak ve kuru zemin üstünde maksimum kontrol edilebilirliği sağlayarak güvenliği arttırması hedeflenen lastiklere kış lastiği denilmektedir. Bilindiği üzere yaz lastikleri, sıcaklığın 7 derece ve altında seyir ettiği durumlarda kauçuğunun sertleşmesinden dolayı tutunma kabiliyetini minimuma indirmektedir. Bu sebeple doğru hava şartlarında doğru lastiği kullanmak en yüksek güvenlik önlemini almakta önemli bir adım olarak görülmektedir.

 

          Sadece 2 adet kış lastiği taksam ne olur ?

 

Kış geldi, havalar soğumaya başladı. Lastik seçimimizi yaptık ve aracımıza kış lastiği almaya karar verdik. Peki, cebimden fazla para çıkmasın, aracıma 2 adet kış lastiği alayım ve kışı atlatayım mı diyorsunuz ?

 

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki söz konusu güvenlik – maliyet dengesi olduğunda bilinçli bir tüketici, maksimum güvenlik çerçevesinde maliyet hesabı yapmalıdır. Bu sebepledir ki güvenlik ekipmanları mümkün olduğunca eksiksiz ve tam olmalıdır. Peki 2 kış lastiğinin işe yarayabileceği fikri nasıl ortaya çıktı ? Bu fikrin ortaya çıkmasında ki en büyük sebeplerden biri geçmişte kullanılan ve günümüzde de hala bazı zorunlu hallerde kullanılmaya devam edilen zincir, palet gibi kar ekipmanlarıdır.

 

Zincir, palet gibi ekipmanlar kar ve buz üzerinde sadece ilk kalkışı yapmaya, aracın olduğu yerde kalmasını engellemeye yarayan ürünlerdir. Bu ürünlerle uzun kilometreler yapılması, şehir içi hızlardan bile daha yüksek hızlara çıkılması önerilmez. Oysa kış lastikleri kar ve buz gibi zorlu koşullarda hem ilk kalkışı yapmaya yardımcı olur hem de uzun kilometreler boyunca yüksek hızlarda seyir edebilme olanağı tanır. Bu noktada sadece çekişin olduğu tekerleklere kış lastiği taktığımızda belki ilk kalkışı sağlayabiliriz. Fakat hızımız yükseldikçe aracın kış lastiği olmayan kısmı ciddi tutunma kayıpları yaşamaya başlayacak, yönlendirme çok zayıf kalacak, fren mesafesi fazla uzayacak, güvenlik en düşük seviyede olduğu gibi kaza kaçınılmaz olacaktır. Bununla birlikte çekişin olduğu tekerleklerde ki kış lastikleri de bu durumdan etkilenerek görevlerini yerine getirmekte zorlanacaktır.

 

Sizin, sevdiklerinizin ve çevrenizin can güvenliği için muhakkak tam ekipman kullanmaya, 4 adet kış lastiği ile yola çıkmaya özen göstermelisiniz.

 

2 adet kış lastiği mi, 4 adet kış lastiği mi ? sorusunun cevabını uygulamalı olarak izleyebileceğiniz video ile sizi baş başa bırakalım.