2019 ADAC Kış Lastiği Testi 185/65 R15

2019 ADAC Kış Lastiği Testi 185/65 R15 1

ADAC, küçük sınıf otomobiller içinde en çok tercih edilenlerden biri olan 185/65 R15 ebadıyla ve T hız endeksiyle ( 190 km/h hıza kadar ) 16 kış lastiği modelini çeşitli kriterlerde incelemeye alarak teste tabi tuttu.

Test boyunca bazı lastik modellerinin puanlarının kırılmasının asıl sebebi olarak, ıslak veya karlı zeminde zaaf göstermeleri olarak belirtildi. Continental ve Hankook buzlu zeminde sorun yaşayan modeller oldu. Sava ise kuru zemindeki zayıf performansından dolayı puan kaybına maruz kaldı.

Dunlop, Kleber ve Pirelli, testin farklı kriterlerinde üst sırada yer alıyor. Dunlop modelinin avantajları ıslak ve karlı zeminde gösterdiği iyi performansla birlikte yakıt tüketiminin düşük olması olarak gösterildi. Pirelli ise özellikle ıslak zeminde oldukça iyi bulundu.

Continental ve Hankook buz üzerinde yapılan testlerde ‘ iyi ‘ derecesini ufak bir puan kaybıyla kaçırırken, Michelin ve Goodyear kar üzerinde ki testte ‘ iyi ‘ derecesini yakalamaya oldukça uzak kaldı. İki başarılı lastik üreticisinin karlı zeminde puan kaybetmesinin asıl nedeni, lastiklerin kar üzerindeki yanal tutuşlarda zafiyet göstermesi oldu.

Kış lastiği üretimi konusunda başarılarıyla bilinen Nokian ise kar üzerinde mükemmel bir performans sergilerken kuru ve ıslak zeminde sadece tatmin edici bir performans sergileyebildi. Lastik yıpranmasının ise fazla olduğu belirtildi.

Testin kaybedenleri ise Sava, Toyo ve Davanti oldu. Sava, genel itibariyle ortalama bir sonuç alırken aslında karlı zeminde oldukça iyi bulunmasına rağmen kuru zeminde sergilediği çok kötü performanstan dolayı kendini alt sıralarda buldu. Toyo, özellikle viraj söz konusu olduğunda karlı zeminde hayalkırıklığı yaratıyor. Davanti markası ise ıslak zeminde ve yine özellikle virajlardaki sürüş davranışlarında oldukça zayıf bulundu.

2019 ADAC Kış Lastiği Testi 185/65 R15 2

Testin genel özeti

SıralamaOlumluOlumsuzToplam
1 – Dunlop Winter Response 2Karda müthiş sonuç, düşük yakıt tüketimi, ıslak asfaltta çok iyi, kuru asfaltta iyi.Bahsedilmiyor.Test galibi.
2 – Kleber Krisalp HP3Kuru asfaltta mükemmel sonuç.Bahsedilmiyor.Mükemmel.
2 – Pirelli Cinturato WinterTestin her alanında dengeli sürüş karakteri, Islak, kuru ve karlı zeminde iyi sonuç.Bahsedilmiyor.Mükemmel.
4 – Continental Winter Contact TS 860Islak zeminde mükemmel, kuru ve karlı zeminde iyi.Buz üzerinde nispeten düşük yol tutuş.Mükemmel.
4 – Hankook Winter I Cept RS2Karlı, ıslak ve kuru zeminde iyi.Buz üzerinde nispeten düşük yol tutuş, yakıt tüketimi.Mükemmel.
6 – Michelin Alpin A4Çok düşük lastik aşınması, kuru zeminde ve buzda mükemmel.Karlı zeminde nispeten düşük yol tutuş, yakıt tüketimi.İyi.
7 – Falken Eurowinter HS01Islak zeminde iyi.Karlı ve buzlu zeminde zayıf yol tutuş.İyi.
8 – Vredestein Snowtrac 5Düşük yakıt tüketimi.Kuru zeminde nispeten zayıf yol tutuş, yüksek yuvarlanma gürültüsü.İyi.
9 – Nokian WR D4Karlı ve buzlu zeminde mükemmel, düşük yakıt tüketimi.Kuru zeminde nispeten zayıf yol tutuş, yüksek lastik aşınması.İyi.
9 – Goodyear Ultragrip 9Islak zeminde mükemmel, kuru zeminde iyi.Karlı zeminde zayıf.İyi.
11 – Gislaved Euro Frost 6Düşük yakıt tüketimi.Islak zeminde nispeten zayıf yol tutuş.İyi.
11 – Kumho Winter Craft WP51Bahsedilmiyor.Karlı zeminde nispeten zayıf yol tutuş, yüksek lastik aşınması.İyi.
11 – Viking WintechBahsedilmiyor.Islak zeminde nispeten zayıf yol tutuş.İyi.
14 – Sava Eskimo S3+Karlı zeminde müthiş.Kuru zeminde zayıf.Yeterli.
15 – Toyo Snowprox S943Bahsedilmiyor.Karlı zeminde çok zayıf, kuru zeminde zayıf.Zayıf.
16 – Davanti WintouraDüşük yakıt tüketimi, buzlu zeminde mükemmel.Islak zeminde çok zayıf, kuru ve karlı zeminde zayıf.Zayıf.