2019 Auto Express Dört Mevsim Lastik Testi 205/55 R16

2019 Auto Express Dört Mevsim Lastik Testi 205/55 R16 1

Yayın hayatını Birleşik Krallık’ta sürdüren otomobil dergilerinden Auto Express, 2019 yılında 205/55 R16 ebadında dokuz dört mevsim lastiği kapsamlı bir teste soktu.

Testin ilginç yanlarından biri bu dokuz dört mevsim lastiğe ek olarak alanlarının en iyi lastiklerinden olan yazlık Continental Premium Contact 5 ve geçtiğimiz süreçte yeni versiyonu tanıtılan Continental WinterContact TS 860 modellerinin de bu yarışa dahil edilmesiydi kuşkusuz.

2019 Auto Express Dört Mevsim Lastik Testi 205/55 R16 2

Kuru zemin frenlemesinde alınan skorları göz ardı edersek kışlık lastik, testin en iyi dört mevsim lastiği kadar iyi bir performans sergilemeyi başardı. Bu durum tüm kış lastiği modellerini kapsamıyor olsa da, iyi bir kış mevsimi lastiğinin dört mevsim lastiğine ne kadar yakın olabileceğini gösterdi.

Dört mevsim lastikler açısından bakarsak, geçtiğimiz aylarda yeni modeli tanıtılan Goodyear Vector 4Seasons Gen – 2, Continental AllSeasonContact modelini yenmeyi başardı diyebiliriz. Her iki lastik de mükemmel, dengeli performanslara sahip. Continental kuru zeminde ve karlı zeminde küçük bir miktar daha iyiyken, ıslak zeminde de Goodyear üstünlük kurmayı başarabildi.

Merak edilen modellerden Michelin CrossClimate+ sportif bir sürüşle birlikte kuru zeminde en iyi performans gösteren dört mevsim lastiğiydi. Islak zeminde testin en iyisi olan Goodyear’a yakın bir sürüş gerçekleştirebilirken karlı zeminde kış lastiği ile başa çıkamadı. Fakat yine de yaz lastiğinden daha iyi sonuç elde etti.

Bridgestone Weather Control A005 frenleme testlerinden iyi puan alabildi. Fakat test zorlaşmaya başladıkça karlı zeminde oldukça zayıf bir performans sergiledi.  Bununla birlikte diğer dört mevsim lastiklere göre çok yönlü bir karaktere sahip olamaması da dikkat çeken bir diğer husustu.

Test Özeti;

Test SıralamasıOlumluOlumsuz
1 – Goodyear Vector 4Seasons Gen – 2Her alanda müthiş performans, ıslak ve karlı zeminde mükemmel.Kuru zeminde en keskin sürüşe sahip lastikler arasında değil.
1 – Continental WinterContact TS 860Islak zeminde en iyisi, karlı zeminde çok güçlü.Kuru zeminde zayıf frenleme.
2 – Continental AllSeasonContactTestte ki en düşük yakıt tüketimi, karlı ve ıslak zeminde mükemmel, kuru zeminde iyi.Islak zeminde Goodyear kadar iyi değil ama hala çok iyi.
3 – Michelin CrossClimate+Kuru zeminde en sportif sürüşe sahip lastik. Islak zeminde çok iyi, karda iyi çekiş.Karlı zeminde frenleme ve kontrol edilebilirlik zayıf ama hala yaz lastiğinden daha iyi.
4 – Nokian WeatherProofKarlı zeminde çok güçlü, iyi suda kızaklama performansı, düşük yuvarlanma direnci.Kuru zeminde bir miktar zayıf ve gürültülü.
5 – Bridgestone Weather Control A005Islak ve kuru zeminde iyi frenleme.Karlı zeminde çok zayıf, yüksek yakıt tüketimi.
6 – Falken EuroAll Season AS210Kuru zeminde iyi kontrol edilebilirlik ve suda kızaklama performansı. Düşük yuvarlanma gürültüsü.Yüksek yakıt tüketimi, karlı zeminde zayıf tutuş, ıslak zeminde uzun fren mesafesi.
7 – Hankook Kinergy 4S2Kuru zeminde mükemmel, düşük yakıt tüketimi.Islak zeminde uzun fren mesafesi, karda zayıf performans.
8 – Cooper Discoverer All SeasonDüşük lastik gürültüsü, karlı zeminde iyi kontrol edilebilirlik.Islak zeminde zayıf tutuş.
8 – Continental Premium Contact 5Kuru zeminde en iyisi.Karlı zemin testine girmedi.
9 – Nankang Cross Seasons AW6Karlı zeminde iyi performans.Islak ve kuru zeminde çok zayıf tutuş.