2019 NAF Yaz Lastiği Testi 205/55 R16

2019 NAF Yaz Lastiği Testi 205/55 R16 1

Norveç Otomobil Federasyonu ( NAF ) tarafından 205/55 R16 ebadında ki yedi yaz lastiği ile yapılan bu yıl ki testte ilginç bir rakip dikkat çekti. Yaz lastiklerinin arasına, model ismi verilmeden, kendi segmentinde Premium olarak nitelendirilen bir kış lastiği eklendi.

2019 NAF Yaz Lastiği Testi 205/55 R16 2

Referans kış lastiği test süreci boyunca hava sıcaklığı 18 ile 25°C arasında olmasına rağmen ıslak zemin frenlemesinde gayet iyi sonuç elde etti. Hatta yazlık lastikler olan Dunlop Sport BluResponse ve Bridgestone Turanza T005 modellerini geride bırakmayı başardı. Islak zeminde kontrol edilebilirlik konusunda bir miktar zayıf kalan kış lastiği bu alanda sonuncu sırada yer alsa da yaz lastiklerine çok yakın sonuç elde edebildi.

Kuru zemin testine gelindiğindeyse işler tamamen değişti. Sıcaklık 21 ile 23°C arasına geldiğinde kış lastiği bütün avantajını yitirmiş gözüktü. Kuru zeminde frenleme konusunda testin en iyisi olan yaz lastiğine göre neredeyse %30 oranında daha geç durabilmiş olması, güvenli duruş ve kaza arasında ki çizgiyi çok daha net belli etti. Kuru zeminde kontrol edilebilirlik testinde yazlık rakiplerine bir miktar yaklaşabilse de hala onlardan önemli ölçüde yavaş olduğunun da altı çizildi.

Michelin Primacy 4 ve geliştirilerek yeni modeli tanıtılan Goodyear Efficientgrip Performance ise testte pek dengeli bir profil çizemedi. Bu iki model disiplinlerden birinde iyi performans gösterirken diğerinde bunu başaramadı. Genel olarak her iki model de iyi yol tutuş özellikleri gösterseler de virajlarda ki denge ve kararlılıkları o kadar iyi seviyede değildi.

Continental Premium Contact 6 testin çoğu aşamasında en iyisiydi fakat her zaman değil. Suda kızaklamaya karşı direnç konusunda ciddi sorunlara sahip olsa da birinciliği elde etmeyi başardı.

Kuru Zeminde Frenleme

SıralamaFrenleme ( Metre )
1 – Continental Premium Contact 634.6
2 – Bridgestone Turanza T00535.5
3 – Dunlop Sport BluResponse35.6
4 – Firestone RoadHawk35.6
5 – Michelin Primacy 435.9
6 – Nokian Hakka Blue 236.1
7 – Goodyear Efficientgrip Performance36.3
8 – Referans Kış Lastiği46

Islak Zeminde Frenleme

SıralamaFrenleme ( Metre )
1 – Michelin Primacy 449.1
2 – Continental Premium Contact 650.5
3 – Nokian Hakka Blue 250.9
4 – Firestone RoadHawk51.3
5 – Goodyear Efficientgrip Performance51.7
6 – Referans Kış Lastiği52
7 – Dunlop Sport BluResponse52.5
8 – Bridgestone Turanza T00553.1

Test Özeti;

SıralamaOlumluOlumsuz
1 – Continental Premium Contact 6Islak ve kuru yüzeylerde mükemmel kararlılık, özellikle kuru zeminde olmak kaydıyla mükemmel frenleme performansı, düşük yuvarlanma gürültüsü.Suda kızaklama konusunda testin en zayıfı.
2 – Nokian Hakka Blue 2Kısa fren mesafesi, yüksek denge ve kararlılık, ıslak zeminde iyi kontrol edilebilirlikKuru zeminde nispeten uzun fren mesafesi ve yetersiz kontrol edilebilirlik, testin en yüksek yakıt tüketimi değeri.
3 – Dunlop Sport BluResponseYönlendirmede doğru ve hızlı tepkiler, düşük yuvarlanma gürültüsü.Islak zeminde uzun fren mesafesi.
4 – Firestone RoadHawkYüksek kararlılık, çabuk yönlendirme ve dengeli.Yüksek yuvarlanma gürültüsü.
5 – Michelin Primacy 4Mükemmel frenleme performansı.Zayıf kararlılık.
6 – Goodyear Efficientgrip PerformanceDüşük yakıt tüketimi ve suda kızaklamaya karşı yüksek direnç.Zayıf kararlılık, kuru zeminde kafadan kayma ve uzun fren mesafesi.
7 – Bridgestone Turanza T005Islak ve kuru zeminde iyi kontrol edilebilirlik, kuru zeminde kısa fren mesafesi.Islak zeminde en uzun fren mesafesi, suda kızaklamaya karşı düşük direnç, gürültülü.