2020 Teknikens Varld Yaz Lastiği Testi 225/50 R17

2020 Teknikens Varld Yaz Lastiği Testi 225/50 R17 1

İsveç yayınlarından Teknikens Varld, her yıl olduğu gibi 2020 yılının da yaz lastiği testlerinin sonuçlarını kullanıcılarla paylaştı. Goodyear Efficientgrip Performance 2 modelinin ilk kez dahil olduğu testte 10 başarılı lastik modeli 225/50 R17 ebadında birbiriyle yarıştı.

İsveçli yayıncı lastiklerin kuru zeminde kontrol edilebilirliğini ölçerken son dönemin popülerlerinden geyik testini de kullanarak daha geniş kapsamlı bir kuru zemin performansı ölçümü yaptı.

Testin bir diğer dikkat çekici yönüyse lastiklerin yuvarlanma direncinin ölçüm yöntemi oldu. Bilindiği üzere yuvarlanma direnci ne kadar düşük olursa yakıt tüketimi verimliliği de o derece iyi olur. Teste alınan lastiklerin yuvarlanma direnci alanında ki sıralaması, otomobilin 100 kilometrede kaç litre yakıt tükettiği hesaplanarak belirlendi.  Ayrıca testlerde konfor ve lastik gürültüsü ölçümleri yapılırken öznel olarak da yorumlanarak puanlandırıldı.

2020 Teknikens Varld Yaz Lastiği Testi 225/50 R17 2

Kuru zemin frenlemesinde Michelin Primacy 4 tüm rakiplerinden daha iyi bir performans sergileyerek 22.24 metrede durmayı başardı. İkinci olan Goodyear Efficientgrip Performance 2 ise 23.21 metrede durabilirken üçüncü sırayı 23.32 metre ile Continental Premium contact 6 aldı.

Islak zemin frenlemesinde bu sefer birinciliği 25.77 metre ile Continental Premium Contact 6 kaparken, 26.23 metre ile Goodyear Efficientgrip Performance 2 ikinci, Hankook Ventus Prime 3 K125 ise 26.52 metre ile üçüncü oldu. Başarılı model Michelin Primacy 4 ise ıslak zemin frenlemesinde 28.05 metre ile yedinci sırada kendine yer bulabildi.

Islak zeminde kontrol edilebilirlik ölçümlerinde ise pistte yapılan kısa bir turun ardından Goodyear Efficientgrip Performance 2 birinci, Michelin Primacy 4 ikinci ve Pirelli CINTURATO P7 üçüncü oldu. Continental Premium Contact 6 ise altıncı sıraya yerleşti.

Suda kızaklama bölümünde ise Kumho ve Nokian markalarının üstünlüğü göze çarptı. Kumho Solus HS51 Harmony 78.5 km/h ile birinci olurken, Nokian Hakka Blue 2 78 km/h ile ikinci, Continental Premium Contact 6 da 75.5 km/h ile üçüncü oldu. Diğer alanlarda başarılı ilerleyişlerini sürdüren iki lastikten biri olan Michelin Primacy 4 73.5 km/h ile altıncı olurken Goodyear Efficientgrip Performance 2 73 km/h ile dokuzuncu sırada yer aldı.

Testin bir diğer aşamasında lastiklerin dışarıdan yapılan yuvarlanma gürültüsü ölçümleri ve öznel konfor yorumlarının beraber derecelendirildiği kısımda ise 10 puan ile Michelin Primacy 4 birinci sırada yer alırken Goodyear Efficientgrip Performance 2 9 puanla ikinci sırada, Pirelli CINTURATO P7 ise yine 9 puanla üçüncü sırada yer aldı. Continental Premium Contact 6 modeli ise 6 puanla konfor testinde altıncı sırada kendine yer buldu.

Rakiplerin yuvarlanma direnci ölçülürken test aracının 100 kilometrede kaç litre yakıt tükettiği dikkate alınarak puanlandırıldı. Bu noktada birinci sırayı Goodyear Efficientgrip Performance 2, ikinci sırayı Nexen N Fera SU1, üçüncü sırayı ise Michelin Primacy 4 modeli aldı. Continental Premium Contact 6 ise yuvarlanma direnci testinde dördüncü sıraya yerleşti.

Test Özeti;

Test SıralamasıOlumluOlumsuz
1 – Michelin Primacy 4Belirli bir kusuru yok. Her alanda dengeli karaktere sahip, ıslak zeminde mükemmel kontrol edilebilirlik, düşük yuvarlanma direnci ve en konforlu lastik.Ortalama suda kızaklama performansı.
2 – Goodyear Efficientgrip Performance 2Belirli bir kusuru yok. Her alanda dengeli karaktere sahip bir lastik. Islak zeminde kontrol edilebilirlik konusunda en iyisi. Ortalama suda kızaklama performansı.
3 – Nokian Hakka Blue 2Belirli bir kusuru yok. Her alanda dengeli karaktere sahip bir lastik, mükemmel suda kızaklama direnci, geyik testinde en iyi sonuç.Bahsedilmiyor.
4 – Continental Premium Contact 6Islak zeminde kısa fren mesafesi, geyik testinde çok iyi sonuç ve düşük yakıt tüketimi.Düşük konfor seviyesi.
4 – Pirelli CINTURATO P7Islak zeminde mükemmel kontrol edilebilirlik, geyik testinde iyi sonuç, yüksek konfor seviyesi.Yüksek yakıt tüketimi.
6 – Hankook Ventus Prime 3 K125Islak zeminde kısa fren mesafesi, suda kızaklamaya karşı yüksek direnç.Geyik testinde ki en kötü sonuçlardan biri.
7 – Kumho Solus HS51 Harmony SportsSuda kızaklamaya karşı mükemmel direnç.Islak zeminde zayıf kontrol edilebilirlik, düşük konfor seviyesi, yüksek yuvarlanma direnci, geyik testinde ortalama sonuç.
8 – Federal Evoluzion ST 1İyi frenleme performansı.Islak zeminde zayıf kontrol edilebilirlik, geyik testinde ki en kötü sonuçlardan biri.
9 – Sunny NA305Islak zeminde kabul edilebilir kontrol edilebilirlik, düşük yuvarlanma direnci.Geyik testinde kötü sonuç,
10 – Nexen N Fera SU1Düşük yuvarlanma direnci.Kuru ve ıslak zeminde en uzun fren mesafesi, ıslak zeminde zayıf kontrol edilebilirlik, düşük konfor seviyesi.