Continental Covid-19 ’a Karşı Bireysel Otomobillerde Alınması Gereken Önlemleri Sıraladı

Continental Covid-19

Covid-19 pandemisi; Ocak 2020 tarihinde Wuhan kentinde başlayan salgın tüm Dünya’yı etkisi altına almış durumda. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından Covid-19 yayılımını engellemek için bir çok önlem toplumlara sunulmaktadır.Bu ”pandemi” durumunda bizler de ciddi şekilde hayatımızda değişikliklere gitmek zorunda kaldığımız günler geçiriyoruz.Evlerimizde sosyal izolasyon ile geçirdiğimiz, sürekli hijyen önlemleriyle kendimizi ve ailemizi koruduğumuz bu dönemde; dış ortamda, en çok temas etmek zorunda kaldığımız otomobillerimiz için de ciddi hijyen önlemleri almamız gerekmekte. Bu önlemlere dikkat çeken Continental; biz otomobil sahipleri için uyulması gereken hijyen kurallarını maddelemiş bulunmakta.

Continental Covid-19 ’a Karşı Alınması Gereken Önlemleri Sıraladı

1-) Araç kapı kolları, vites kolu, döşemeler ve tavan temiz bir bez ve dezenfektanla temizlenmeli.Bu dezenfektan en az % 30 alkol içermelidir.Dikkatli ürün seçimi gerekmektedir.Araç içi kaplamaların ve döşemelerin de zarar görmemesi için kullanılan dezenfektanın kullanım kılavuzuna bakılmalıdır.

2-) Araba anahtarları ve direksiyonu gibi çok sık temas edilen yerler düzenli olarak temizlenmeli ve bu yerlere temas ederken eldiven kullanımına dikkat edilmeli.Unutulmamalı ki metal/plastik yüzeylerde 24 saate varan bir yaşam süresi mevcut Corona virusun.

3-) Torpido, araç ekranı ve multimedya sistemleri gibi kısımların gün içinde temizlik sıklığı artırılmalı.Sürekli temas etmesek de yolcularla ortak temas noktalarından olan bu bölgelerin temizliği önem arz etmekte.

4-) Ayrıca araç içinde sosyal mesafeye dikkat edilmeli.Sosyal izolasyonu hayatımızın her yerinde uygularken araç içleri gibi kapalı dar alanlarda uygulamamızı daha dikkatli yapmalıyız.

Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı tarafından Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında uygulamaya konulan yürütmeliklerde de belirtildiği gibi; otomobillerimize sağ ön koltuğa yolcu yasağı ve arka koltuklarda da 2 yolcudan fazla alınmaması gerekmekte. Yolcuların ve sürücülerin mutlak suretle 3 katlı cerrahi maske takması önerilmektedir. Burada da Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı bireysel olarak alabileceğiniz korunma tedbirleri için bir video sunum bulunmakta.