En İyi Lastik Nasıl Seçilir?

En İyi Lastik Nasıl Seçilir? 2
Lastik almak bir lastik bayiisine gidip o raflardaki lastiklere bakıp ‘’hangi lastik’’ demekten daha karmaşık bir iştir.Bir çok parametreyle bir çok farklı koşul için üretilen çeşitli lastikler arasından kendinizin güvenli seyahatini garantiye alan ve otomobilinizin en önemli güvenlik elemanı olan lastiklerinizi seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte en iyi nasıl lastik seçilir bunun cevabını birlikte buluyoruz..
Lastiğinizi seçerken otomobilinizin ihtiyacı, yaşadığınız iklim koşulları, araç kullanma şekliniz, bütçenizle bu korelasyonu dengeleyeceğiz.
1-) İKLİM
Yaşadığınız şehirde iklimi en önemli faktördür. Yaz lastiğiniz hava sıcaklığı 7 derecenin altına indiği iklimlerde işlevini yerine getiremeyecek fren yaptığınızda durma mesafeniz uzayacak, yakıt tüketiminiz artacak, yaz lastiğinizin kullanım ömrü de çabuk şekilde bitecektir. Bu yüzden kış aylarında yollarda kar ve buzlanma olmadan hava sıcaklığı 7 derece altına indiğinde kış lastiğine geçmeniz gerekmektedir.
2-)OTOMOBİL KULLANMA STİLİNİZ:
Otomobiliniz üzerindeki lastik ebatları ve lastik tipi uygunsa, bundan sonra kullanım stiliniz ön plana geçecektir.Spor bir otomobil sahibi ve/veya spor stilde sürücü iseniz ”semi slick’’ lastikler ya da markaların özel olarak çıkardığı sportif sürüşe imkan veren lastiklerine yönelebilirsiniz.Bu tip lastikler ıslak ve kuru zemin skoru olarak A ya da B almalıdır.Unutulmamalı ki iyi yol tutuşa sahip bir lastiğin gürültü değeri ve yakıt tüketimi skoru düşük olabilmektedir.
 Eğer ekonomik bir sürüş ve lastik arıyorsanız yine lastik markalarının yakıt tüketimi dostu dönüş direnci az yakıt tüketimi skoru A ya da B olan lastikleri seçmeniz gerekmekte.Bunun yanında ekonomik olan bu lastik türünün, kuru ve ıslak yol skoru düşük olabilmektedir.
Konforlu sürüş arayan otomobil sürücüleri için ise bakılması gereken değerler ıslak ve kuru yol skorlaması A B C olmalı ve Gürültü skoru 70 dB altı olmalıdır.
3-)BÜTÇENİZ:
İklim koşulları ve nasıl bir sürüş stilinin size uygun olduğunu seçtikten sonra yapmanız gereken son seçim ne kadar bütçeniz olduğunu ve bu bütçelerde skorlamaları seçtiğiniz koşullara uygun olmasına dikkat etmenizdir.
                                                      En İyi Lastik Nasıl Seçilir? 4
Bu parametrelere dikkat ederek seçiminizi yaptığınızda lastikçinize gittiğinizde artık gönül rahatlığıyla doğru lastiği aldığınızdan emin olabilirsiniz.