Goodyear Efficientgrip Performance Yenilendi!

Goodyear Efficientgrip Performance Yenilendi! 1

Goodyear’ın gözde yaz lastiği modellerinden olan Efficientgrip Performance, başarılı özelliklerini bir adım daha öteye taşıyıp yenileme operasyonundan geçirilerek Efficientgrip Performance 2 ismiyle piyasaya sürüldü.

Goodyear Efficientgrip Performance Yenilendi! 2

Goodyear Efficientgrip Performance 2

Goodyear Efficientgrip Performance 2

Goodyear yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre yenilenen modelde oldukça göze çarpan bir dizi teknolojik geliştirme mevcut. Bunlardan ilki, Mileage Plus Technology adının verildiği, lastiğin sırt kısmında ki esneklik sayesinde çeşitli sıcaklık değerlerinin içerdiği zorlu yol koşullarının sebep olduğu çatlaklıkların azaltıldığı sistem. İkinci ise daha düşük bileşim sertliğiyle birlikte lastikte ki blokların bükülmesini ve suyun silinmesini kolaylaştıran, daha uzun ve daha fazla sayıdaki kavrayıcı kenarın su tahliyesini kolaylaştırdığı Wet Braking Technology isimli geliştirilmiş teknoloji. Bir diğer kullanıcı dostu özelliği ise lastiğin orta kısmında bulunan dişlerin sertliğinin ve dayanıklılığının arttırılarak kuru zeminde daha dengeli sürüş gerçekleştirmeye yarayan Dry Stability Plus teknolojisi.

Teknik Muayene Birliği ( TÜV SÜD ) tarafından yapılan testlerde 205/55 R16 ebatlı modeli en yakın rakibine göre %20 oranla, yani yaklaşık 11.000 km daha fazla kullanım ömrü sunmayı başarabildi. Yine testte ki tüm rakiplerine göre ıslak ve kuru zeminde daha kısa fren mesafesi sunabildi.

İsveç’te yayınlanan önde gelen motor dergisi Teknikens Varld tarafından yapılan testlerde ise 225/50 R17 ebadında ki 10 lastik arasından 2.olmayı başarabildi. Bununla birlikte testte ıslak zeminde kontrol edilebilirlik, yuvarlanma direnci düşüklüğü gibi alanlarda birinciliği elde ederken ıslak ve kuru zeminde frenleme, konfor gibi kriterlerde ilk üç içinde yer almayı başararak test birincisine göre daha dengeli bir profil çizdi.

Ülkemiz otomobil kullanıcıları tarafından geçmiş modeliyle de beğeni toplayan Goodyear’ın Efficientgrip Performance 2 ile neler yapacağını şimdiden merak ediyoruz.