Kış Lastiği Uzmanı Nokian, WR Snowproof ve WR Snowproof P Modellerini Tanıttı

Kış Lastiği Uzmanı Nokian, WR Snowproof ve WR Snowproof P Modellerini Tanıttı 1

Kış lastiği alanında ki başarısı tartışılmaz olan Nokian Tyres, kış mevsiminin her zorlu yol koşuluyla başa çıkabilecek yepyeni iki modeli olan WR Snowproof ve WR Snowproof P modellerini tanıttı.

Nokian WR Snowproof, yerini aldığı WR D4 modeline göre karlı ve ıslak zeminlerde tutunmayı, frenleme performansını ve güvenliği bir adım daha öteye taşıyarak kendini geliştirdi. Çetin kış şartlarında üstün performans gösterebilmesi bir yana daha ılık havalara da uyum sağlayarak güvenlikten ödün vermeden yüksek performans niteliklerini koruyor.

Nokian WR Snowproof P modeli ise yüksek performanslı bir kış lastiği olarak karşımıza çıkıyor. Yerini aldığı WR A4 modeline göre kış şartlarında üst düzey yol tutuş ve güvenlik sağlaması hedeflenen lastik, Formula 1 Dünya Şampiyonu Mika Häkkinen’in eşliğinde onun deneyimlerinden faydalanılarak geliştirildi. Karlı zeminde güvenli sürüşü elden bırakmadan, kış mevsiminin daha az kar yağışlı olduğu bölgelerde kuru zeminde üst düzey kavramaya, hassas yönlendirme becerisine, yüksek limitlerde yol tutuşa ve sürüş konforuna önem verilerek sürücülerin performans beklentisini karşılamaya yönelik üretiliyor.

Kış Lastiği Uzmanı Nokian, WR Snowproof ve WR Snowproof P Modellerini Tanıttı 2

Nokian WR Snowproof

  • Kış şartları için geliştirilen yepyeni bir kauçuk bileşimi olan Alpine Sense Grip teknolojisi Nokian tarafından bu lastikte ilk kez kullanıldı. Karlı zeminde iyi bir çekiş ve kavramanın yanında lastiğin verimli çalışma sağlayabildiği sıcaklık değerleri aralığını yükselterek hava ısındığında dahi dengeli, güvenli ve öngörülebilir bir sürüş imkanı tanıyor. Ayrıca lastiğin yeni diş yapısı yuvarlanma direncini düşürerek tüketime de katkıda bulunuyor.
  • Optimize edilmiş sırt tasarımı karlı zeminde daha güvenli, manevra kabiliyetini arttıran bir sürüş sunuyor. Simetrik tasarıma sahip lastikte ki sırt blokları, geliştirilmiş kenar yapısı, etkinliği arttırılmış kılcal ve ana kanallar sayesinde sulu kar ve derin kar birikintilerinde bile hem yanal hem dikey yol tutuşu arttırıyor. Karlı zeminde hız yükselse dahi lastiğin yönlendirme hassasiyeti düşmüyor. Her türlü havada dinamik bir sürüş ve daha uzun kullanım ömrü sunuyor.
  • Lastiğin yanağı ile sırt deseni arasına yerleştirilen özel bir madde ile gürültünün ve titreşimin azalmasına yarayan Silent Sidewall teknolojisi sayesinde arttırılmış sürüş konforu ve sessizlik sağlanıyor.
Kış Lastiği Uzmanı Nokian, WR Snowproof ve WR Snowproof P Modellerini Tanıttı 3

Nokian WR Snowproof P

  • Alpine Performance konseptiyle üretilen yeni modelde lastik ve yol arasındaki temas alanını genişletecek yeni bir sırt deseni kullanıldı. Bu sistem, gelişmiş kavrama, yol tutuş ve hassas direksiyon hakimiyeti sağlamaya yardımcı oluyor.
  • Suda kızaklama direnci yükseltilmiş modelde hem fren mesafesi kısalmış hem de virajlarda ki hakimiyet arttırılmış. Bununla birlikte lastiğin aşınması da daha kontrollü hale getirilerek azaltılmış.
  • Orta Avrupa bölgesinin kış şartları için tasarlanan Snowproof P, kış ayında bile yüksek hızlı sürüşler gerçekleştirebiliyor, kış lastiğinin zayıf düştüğü 7 santigrat derecenin üzerinde ki daha ılıman sıcaklıklarda bile istikrarlı bir performans gösterebiliyor.

Nokian WR Snowproof, 14 ile 20 inç arasında jant çaplarında geniş ebat yelpazesine sahip. Tüm ebatlarda AB etiket değerlerinde ıslak yol tutuşta B, yakıt tüketiminde ise ebada göre B-C arasında değişen notlar aldı. Yuvarlanma gürültüsü ise yine ebatlara göre 68-69 dB arasında değişmektedir. Nokian WR Snowproof P ise 17 ile 21 inç jant çaplarında 55 farklı ebatla 2020 sonbaharında satışa sunulacak.