Lastiğin Tarihinden Kısa Notlarımız:

Lastiğin Tarihi

Yaşamımızın en önemli noktalarında kullandığımız tekerleğin ve lastiğin tarihindeki ilgi çekici dönüm noktalarını sizler için derledik..

=>Milattan önce 3500 yıllarına dayanır insanlığın tekerlekle tanışması. Ardından bu tahtadan yapılan tekerlerin, türlü türlü materyallerle kaplanarak hem daha uzun süre dayanıklılığı hem de konforu arttırmaya çalışılmış.Tahta,deri, kauçuk vb materyaller sık sık kullanılmış tarih boyunca.

Lastiğin Tarihinden Kısa Notlarımız: 1

=> 1888 de ilk içten yanmalı motora sahip otomobili üreten Benz, metal tekerin üzerine pnömatik bir kauçuk kaplama koyarak şimdilerde kullandığımız lastiğin ilk taslağını oturtmuş.

=>1920 li yıllarda kimya alanındaki büyük gelişmeler ile doğal kauçuk yerine daha dayanıklı ve üretim maliyeti daha az olan yapay kauçuk teknolojisi yaygınlaşmaya başlamış.Bu da lastikler de milat kabul edilir.

=>1947 de ise ilk defa kış lastiği terimi ortaya çıkıyor. 2.Dünya Savaşı esnasında tekerlekli taşıtların kış şartlarında yaşadığı sıkıntılar bu teknolojinin gelişmesi için fırsat doğuruyor demek daha doğru olacak.

=> 1950′ lerde radyal lastikler gelişmeye başlayıp sonlarına doğru ise otomobillerde sıkça kullanılmaya başlıyor.Küresel petrol krizi döneminde otomobillerin daha az yakıt tüketilmesi için çaba harcanırken radyal çizgilere sahip lastiklerin yakıt tüketimini düşürdüğü görülünce lastik bilimi bu yöne doğru çok çabuk evriliyor.

=> 1960 lar itibariyle tüm içten yanmalı kara taşıtları artık radyal ve yapay kauçuk teknolojisine sahip lastiklere erişebiliyordu

Lastiğin Tarihinden Kısa Notlarımız: 2
Colorful flat collection of different modern car models in side view with pickup minivan sedan and truck isolated vector illustration

=>1979-1980’lerde ise şuan çok moda olan Run-Flat lastiklerin temeli atılıyor. O dönemlerde moda olan uzun ömürlülük/ekonomik olması felsefesine dayanan Run-Flat teknolojisi, lastik patlasa bile lastiğin içindeki çelik konstriksuyon sayesinde patlak lastik üzerinde en yakın lastikçiye kadar sizi götürebilmesidir. Ayrıntılı Run-Flat lastik yazımız için linke tıklayabilirsiniz.

=> Son zamanlarda ise pnömatik olmadan tüp kanallı lastikler, süspansiyon ile interaktif çalışan akıllı lastikler, sadece vertikal olarak değil horizontal olarak da hareket edebilen bilye şeklinde lastikler gibi lastik ar-ge çalışmaları yapılmaktadır.

HangiLastik ekibi olarak lastiğin tarihi konusunda aklınızda soru işareti kalan noktaları ve eklemek istediğiniz tarihsel anektodları ; merakla bize soru sor sayfamızda bekliyor olacağız.Tarihli günler dileriz…