Lastik Sözlüğü ve Lastik Hakkında Temel Bilgiler

Lastik Sözlüğü ve Lastik Hakkında Temel Bilgiler 1

Dayanıklılık: Lastiğin kullanılabilir ömrünü belirleyen bir parametre.Lastiğin daha uzun ekonomik ömrü,  güvenlik kriterlerinden ödün vermeden devam ettirebilme kapasitesi.

Dönme Direnci: Lastiğin, gittiği yol şartları üzerinde ne kadar kolay döndüğünü gösteren bir parametre.Yakıt tüketimini major etkiler.

Fren Mesafesi: Frenleme yapıldığında otomobilinizin mümkün olabilecek en kısa mesafede durmasını ölçen parametre.Fren mesafesini kısaltan lastiğin güvenlik puanı artmaktadır.

Gürültü: Lastiğin otomobiliniz hareket etmeye başladıktan sonra yerle teması ve kendi etrafında dönmesi sonucu oluşan bir ses vardır.Bu ses seviyesi ne kadar az olursa otomobil içinde seyahat edenler daha konforlu bir yolculuk deneyimleyecektir.

Islak Zeminde Yol Tutuş: Lastiğin ıslak bir yüzeydeyken yola nasıl tutunduğu ve fren yaptığı ile ilgili major parametre.

Konfor: Lastiğin yoldaki bozuklukları ve/veya tümsek/çukurlardan kaynaklanan şoku absorbe edebilme kapasitesi ile ölçülür.Ayrıca gürültüsüz bir lastik olabilmesi konforu arttıran bir ögedir.

Kış Lastiği: Sıcaklıkların; 7 derece altında olduğu genelde ıslak/karlı zemin şartlarında daha iyi yol tutuş ve fren mesafesi sunan lastiklere verilen genel isim.

Kuru Zemin Yol Tutuşu:Lastiğin yağmursuz/karsız/çamursuz kısaca pürüzsüz asfalt üzerinde yola nasıl tutunduğu ve fren yaptığı ile ilgili major parametre.Aracın genel kontrolünü en çok etikleyen ögedir.

Lastik Deseni: Lastiklerinizin üzerindeki çentikler, çizgiler, kanalların toplamına verilen isim.Desenine bakarak bir lastiğin dört mevsim lastik mi yaz lastiği mi yoksa kış lastiği mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Suda Kayma Direnci: Lastiğinizin su birikintilerinde, lastik kanalları içinden suyu ne kadar kolay tahliye ettiğini gösteren bir parametre. Direnç yükselirse su birikintileri içinde, lastiğinizin kontrolü/frenlemesi o kadar kötüleşir.

RunOnFlat Lastikler: Lastiğin delinmesinin veya sönmesinin ardından, maksimum 80 km/h hızda 80 km boyunca sürekli sürüşe izin veren lastiklere verilen genel isim.

Viraj Tepkileri: Lastiğin virajlardaki kaymaya başlamadan önce ne kadar yola iyi tutunduğunu gösteren bir parametre.Performanslı sürüş arayanların lastiklerinde, bu parametreye dikkat etmesi önerilir.

Yaz Lastiği: Genel ortalaması 30 derece üstünde optimum çalışma sıcaklıkları olan, kuru zeminde fren ve performansı daha yüksek olan lastiklere verilen genel isim.