Lastiklerinizin Kalan Ömrünü Nasıl Anlarsınız?

Lastiklerinizin kalan ömrü

Ülkemizdeki yol şartları ve iklim şartlarından en çok etkilenen otomobil ekipmanımız lastiklerimizdir. Lastiklerimizin ömürlerini düzenli şekilde kontrol etmek ise hayati önem taşımaktadır. Güvenli fren mesafesinde durmak, otomobilimizin yola tutunmasını sürekli aynı tutmak sürüş güvenliğimiz açısından önem arz etmektedir. Peki lastiklerinizin kalan ömrünü nasıl anlarsınız? Bu sorunun cevabını bu yazımızda rahatça bulacağınızdan eminiz…

Lastikler yola fiziksel olarak tutunan tek ekipmandır.Yollardaki sürtünme ile sizi yola bağlı tutan kauçuk materyal olan lastiklerin de belli bir ömrü bulunmakta. Bu ömrü ölçmek için 3 maddeye sürekli dikkat etmemiz gerekmekte.

1-) Çatlak,balon,parça kopması var mı?

Maalesef otomobillerimizi parkederken, sert sivri yol kasislerinden geçerken dikkat edilmediğinde asfalt/kaldırım gibi sert yüzeyler lastiklerimizin yüzeyinde; parça kopmasına, kalın ve derin çizikler olutşurmaya başlarlar.Balon oluşumu son derece tehlikeli bir durumdur.Lastiğinizin yanal yüzeyinde basınca dayanamayan bir bölge oluşabilir.Bu durumla karşılaştığınızda yumurta gibi bir şişlik görürsünüz. Bu deformasyonları tespit ettiğinizde en yakın lastik bayiisine uğrayıp lastiğinizin sağlığını kontrol etmeniz.Yolda beklenmedik sürprizlerle karşılaşmamanızı sağlar.

2-) Lastik basınç kontrolü yapıyor musunuz?

Lastik basınçlarınız otomobilinizin azami yükünde farklı tek kişi kullanımda farklı basınç değerlerine göre ayarlanmalıdır.Eğer buna dikkat edilmeden kullanılırsa lastik ömrünüzü yarı yarıya azaltma ihtimali doğuyor. Sürekli olmasa da ”müsait olduğunuzda lastik basınçlarınızda azalma/artma var mı” ve ya ”otomobilinize uygun basınçta kullanıyor musunuz?” diye kontrol etmenizde fayda var. Otomobillerinde lastik basınç sensörü olan otomobillerde, otomobiliniz bu sensörlerden aldığı verilerle sizi uyarabilmektedir.Ancak lastik basınç sensörü bulunmayan otomobil sahibi iseniz, yanınızda lastik basınç ölçer bulundurmanız pratik olması adına sizler için avantaj olacaktır.

3-) Artık lastiğinizin ilk günü gibi fren mesafesinde duramıyor musunuz?

Bu durumla bir çok otomobil sahibi karşılaşmıştır.Artık lastiklerinizin kalan ömrünü yaşı ve kullanımı gereği doldurduğunuza işaret eder.Bu durumla karşılaşınca ıslak yollarda fren mesafeniz uzar.Kaygan asfaltlı yollarda lastikleriniz istediğiniz gibi yol tutmaz ve gezmeye başlar.Off-road yollarda lastiklerinizin tutunması kaybolur sürekli patinaja kalırsınız.Lastiklerinizden aldığınız işte bu geri dönütlerin yanı sıra belki de en önemli sorunlar yakıt tüketiminin de artması ve konforunuzun kaybolmasıdır.

Lastikleriniz kalan ömrünü bitirdiğinizde, artık yere iyi tutunamadığı için lastikleriniz motordan gelen gücü yeteri kadar yere aktarıp size sürat kazandıramayacak ve otomobilinizin markasına modeline göre değişmekle birlikte en az 1litre/100 km yakıt artışıyla karşılacaksınız. Yakıt tüketimi yüksek şekilde aldığınız her kilometrede artık bir sonraki alacağınız lastiğin bütçesinden düşüyor olması da işin trajikomik yanı olacaktır.

Lastiklerinizin kalan ömrünü hesapladıktan sonra bir sonraki lastiklerinizin hangi lastik olacağını sitemizdeki lastik testlerindeki lastiklerin performanslarına bakarak karar verebilirsiniz.Siz de linke tıklayarak otomobilinize uygun lastiği seçin iyi sürüşler!