Michelin Yıldızı : Lastikten lezzete uzanan yolculuk

michelin yıldızı

Nedir bu Michelin Yıldızı


1889 yılında, Fransız Andre ve Edouard kardeşler, soyadlarını verdikleri Michelin’i kurdular. Tarihler 1900’ü gösterirken, Fransa’da 3 binden daha az otomobil vardı. İleri görüşlü kardeşler, bir yol rehberi hazırladılar. Kardeşlerin amacı ; otomobili uzun mesafeler için uygun bir ulaşım aracı haline getirmek, insanların yolculuklarını geliştirmeye yardımcı olmak ve bu sayede lastiklerin çabuk aşınmasını sağlayarak lastik tüketimini arttırmaktı. Kırmızı kapaklı Michelin Rehber’inde ; gezilecek yerler, haritalar, oteller, benzin istasyonu listeleri ve lastik onarımı için faydalı bilgilere yer verdiler.

Rehberin 20 yıl boyunca herhangi bir ücreti yoktu. Andre Michelin 1920 yılında bir lastik satıcısını ziyaretinde, rehberin bir tezgahın sallanmasını engellemek için destek olarak kullanıldığını görür. “İnsan sadece bedelini ödediği şeye gerçekten saygı duyar” ilkesine dayanarak rehberde bir dizi değişiklik yapar ve rehber bu tarihten sonra 7 Frank’a satılmaya başlar.

Yıldız sistemi

1920’lerde ilk kez belirli kategorilerdeki restoranlar yayınlanmaya başlanır. Rehberin restoranlara ayrılan kısmının popülaritesi zamanla artar. Bu Michelin kardeşlerin gözünden kaçmaz. Restoranları kimliklerini açık etmeden ziyaret ederek değerlendirecek restoran müfettişleri işe alınır.1926 yılında rehber bağımsız olarak değerlendirdiği iyi restoranları tek bir yıldızla ayrıştırır. Bundan 5 yıl sonra bir ve üç yıldız arasında değişen bir değerlendirme sistemi tanıtılır. Yıl 1936’da ise günümüzde halen kullanılan yıldızlı sıralamaların kriterleri yayınlanır.

1 yıldız: Kendi kategorisinde çok iyi bir restoran,

2 yıldız: Mükemmel yemekleri bulunan, yol değiştirmeye değer bir restoran,

3 yıldız: Sıradışı bir lezzet sunan, özel bir ziyarete değecek bir restoran anlamına gelmektedir.

Günümüzde Michelin Yıldızı

20. yüzyılın geri kalanında ciddi ve benzersiz yaklaşımı sayesinde Michelin kılavuzları en çok satanlar haline geliyor. Zamanla 3 kıtada 24’ten fazla bölgede 40.000’den fazla işletmeyi derecelendiriyor ve bugüne kadar 30 milyon Michelin kılavuzu satılıyor. Michelin kılavuzları o kadar popüler ki Michelin Yıldızı alan şeflerin restoranları dolup taşıyor, aylar sonrasına rezervasyonlar alınmaya başlıyor. Yıldız alan şef popülaritesini ve karını arttırıyor.

Madalyonun bir de öteki yüzü var. Bu kadar önem verilen ve popüler olan bu yıldızlar sebebiyle öyle büyük bir baskı oluşuyor ki yıldızlarını kaybedeceği söylentisiyle itibar kaybına uğrayacağını düşünüp intihar eden şefler oluyor.