Pirelli’den Corona Virüs Kesintisi

Pirelli’den Corona Virüs Kesintisi 1

İtalyan üretici, salgının olumsuz ekonomik etkileri azaltmak için aksiyon alıyor.

Pirelli Yönetim Kurulu, Covid-19 salgını nedeniyle küresel ekonomik büyümenin olumsuz etkilenmesini değerlendirerek, 2020-2022 Endüstriyel Planı için esas alınan senaryoyu değiştirmeye karar verdi. Şirket, Covid-19 salgınıyla ilgili olarak, Yönetim Kurulu, CEO ve üst düzey yöneticilerin ücretlerinde kesintiler yapılacağını duyururken, Yönetim Kurulundaki kişilere verilen kısa vadeli teşvik sisteminin iptal edildiğini açıkladı.

Maliyetleri kontrol altında tutmaya yönelik önlemler bağlamında da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO Marco Tronchetti Provera, yönetim kurulu üyeleri ve liderlik ekibindeki yöneticiler gelecek üç ay boyunca ücretlerinin bir kısmından feragat ettiğini açıkladı.

Buna göre; Pirelli Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO Marco Tronchetti Provera’nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, İcra Direktörü, CEO, Yönetim Kurulu üyeliği ve Yönetim Kuruluna bağlı komitelerin başkanlığı pozisyonlarından aldığı yıllık brüt sabit ücretlerin yüzde 50’si; yönetim kurulu üyelerinin ücretlerinin yüzde 50’si; liderlik ekibindeki yöneticilerin ise yıllık brüt sabit ücretlerinin yüzde 20’si kesilecek. Pirelli Yönetim Kurulu ayrıca Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO ile liderlik ekibi de dahil olmak üzere tüm grup Yöneticilerine sunulan kısa vadeli teşvik planını da iptal etti. Şirket, açıklanan bu aksiyonlarla dünya çapında yaklaşık 31 milyon Euro tasarruf sağlamayı planlıyor.

Kaynak : Pirelli