Run Flat (Patlamaz) Lastik Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Run Flat (Patlamaz) Lastik Nedir? Özellikleri Nelerdir? 1

İlk modern lastiğin yapımından bu yana uzun yıllar geçti ve her geçen gün yeni teknolojiler, yeni ürünler ve yeni özellikler lastik anlamında hayatımıza girmektedir. Bununla birlikte de yeni terimler türemekte ve kullanılmaktadır. Run flat (patlamaz) lastikler de bu kapsamda değerlendirilebilecek bir terim, bir özellik ve bir lastik tipidir. Yeni türeyen ve yeni kullanılan bir ürün, bir lastik çeşidi olduğu için de tam olarak ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ya da çalıştığını bilenlerin sayısı oldukça azdır.

Run flat (patlamaz) Lastikler

 

Bu tarz bir lastiğe sahip olup olmadığımızı anlamak için, özellikle yeni araçların stepne kısmına göz atmak gerekmektedir. Eğer araç bagajında stepne bölümü var ise ve bu bölümde lastik varsa büyük ihtimalle araç lastiği Run flat (patlamaz) lastikler değildir.

Run flat (patlamaz) lastiklerde özel desteklenmiş lastik yanakları vardır. Run flat (patlamaz) lastiklerin özelliği, lastiğin delinmiş, patlamış olması halinde de belirli bir hızla belirli bir mesafe gitmeye olanak sağlamasıdır. Bu da yaklaşık 80 km/h hızla yaklaşık 80 km kadar gitmeye olanak sağlar. Araçtaki lastiğin patlaması durumunda bu süre ve mesafe tamirat ya da yeni bir lastik almak için herhangi bir tamirciye ulaşmak için yeterlidir.

Run flat (patlamaz) lastiklerin kullanılmasında, kullanıcılarına 3 avantaj sunmaktadır. Bunlar;

  • Güvenlik ; Run flat (patlamaz) lastikler, desteklenerek güçlenmiş lastik yanakları sayesinde patlasa bile aracın yoldan çıkmadan kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Böylelikle direksiyon hakimiyetinin kaybedilmesi ya da kaza riski oldukça düşmektedir.
  • Güvenlik ; Run flat (patlamaz) lastikler patlasa bile belirli bir mesafenin gidilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede de yol kenarında durup lastik değiştirmekle saatler harcamanıza da gerek kalmayacaktır. Bu da ıssız bir yol kenarında lastik değiştirmekle uğraşmanıza gerek bırakmadan, böyle bir riske girmenize de gerek bırakmayacaktır.
  • Yer ve Yakıttan Tasarruf ; Run flat (patlamaz) lastikler patlasa bile gitmeye devam edebileceği için, aracınızda stepne lastik taşımanıza gerek bırakmamaktadır. Bu yüzden de bagajınızda bir lastiklik yer açılacak, ayrıca jant ağırlığıyla birlikte minyon tipli bir insan kadar ağırlık taşımanızdan da tasarruf sağlayacak bu da motorun yorulmasından, yakıt harcamanıza kadar tasarruf sağlamanıza olanak tanımaktadır.

 

Run flat (patlamaz) lastikler diğer lastikler ile neredeyse tamamen aynı görüntüye sahiptir. Kullanımı da günden güne artmaktadır. Hatta bazı otomobil üreticisi firmalar orijinal ekipman olarak Run flat (patlamaz) lastikler kullanmaktadır. Mini, BMW, Mercedes ve bunun gibi otomotiv devleri de müşterilerine araçlarını Run flat (patlamaz) lastikler takılı olarak sunmaktadır.

Run flat (patlamaz) Lastikler Nasıl Çalışır?

 

Run flat (patlamaz) lastikler için en büyük özellik, araç lastiğinin patlaması durumunda bile güçlendirilmiş yanakları sayesinde tekerleğin yere temas etmeden yanaklar üzerinde gitmeye devam etmesini sağlamasıdır. Continental benzeri lastik üreticisi firmaların hem güvenlik, hem sürüş deneyimi geliştirme amaçlı olarak çıkartmış olduğu bir üründür.

Önemli bir uyarı olarak, Run flat (patlamaz) lastikler, Lastik Basıncı Kontrol Sistemi (LBKS) ile birlikte kullanılmalıdır. Araç bilgisayarınızın vermiş olduğu uyarı ile araç lastiğinin patladığı anlaşılabilmektedir. Aksi taktirde araç lastiklerinizin patladığının farkına varamayabileceksiniz. Bu da sürüş anlamında sıkıntılar yaşanmasına sebep olabilecektir.

Bunun bir başka önemli yanı da, lastiğin patladığından haberdar olmadığınızda, run flat özelliği ile gidebileceğiniz azami gidiş mesafesini geçirebilme ihtimalidir. Çünkü patlayan bir lastik bir an önce değiştirilmezse, jantlara zarar verebilir. Bu da lastik değiştirilmesi, lastik alımı gibi masraflardan çok daha pahalıya patlayabilecektir.

Run Flat Lastikler Normal Lastiklerle Değiştirilebilir mi?

 

Run flat (patlamaz) lastikler normal lastik piyasasına nazaran çok pahalı görünebilmektedir. Ancak geniş perspektiften bakıldığında çok da iyi bir fikir olmadığı ortaya çıkacaktır. Run flat (patlamaz) lastikler fabrika çıkışı ile birlikte gelmektedir. Bu yüzden de, bu araçların bagaj kısmında yedek lastik için bir bölme bulunmaz. Bu sebeple Run flat (patlamaz) lastikler patladığında normal bir lastik takıldığında yedek lastik ihtiyacınız da otomatik olarak ortaya çıkacaktır. Aksi taktirde ileride daha büyük sıkıntılar yaşama ihtimaliniz vardır.

Anlatılan sebeplerle, özellikle güvenlik açısından Run flat (patlamaz) lastiklerin kullanımı hem otomotiv üreticileri, hem lastik üreticileri hem de piyasa uzmanları tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Güvenlik avantajı yanında, yedek lastik derdi olmadığından yerden avantaj sağlamakta, aynı zamanda fazladan bir lastik taşıma zorunluluğu da olmadığından yakıt tasarrufu da sağlamaktadır. Run flat (patlamaz) lastikler yapıları itibariyle bir parça sert yapıdadır. Bu sebeple sürüş konforunda bir miktar düşüş meydana gelebilmektedir. Buna karşın yüksek hızla seyir halindeki bir aracın lastiğinin patlaması durumunda büyük kazalar yaşanabilmektedir. Run flat (patlamaz) lastikler ise bu kazaların oluşumunu engellemektedir. Bu nedenle de Run flat (patlamaz) lastiklerin kullanımı çok daha mantıklı ve güvenlidir.