Yaz Lastikleri Hakkında Bilmemiz Gerekenler:

Yaz lastiği

Yaz aylarında tatil yapmayı, uzun yolla ailesi veya tek başına yolculuk yapmayı seven bir ülkede en önemli seyahat güvenliği materyallerinden olan yaz lastikleri hakkında bilmemiz gerekenleri özetledik:

Yaz Lastikleri Hakkında Bilmemiz Gerekenler: 1

1-) Yaz lastiği nedir? Özellikleri Nelerdir?

Yaz lastikleri ılık hava koşulları için üretilmiş olan lastiklerdir ve dört mevsim lastikler ile benzerlik gösterir. Yaz lastiklerinin üzerinde bulunan katmanlar daha kısa ve kalındır ve uzunlamasına kanallar bulunur. Bu sayede düzensiz sıcak zeminlerde dayanıklı bir görüntü çizerler. Yaz lastiğinin üzerinde diş desenleri ve kauçuk/zemin temas yüzeyi kış lastiklerine göre azdır. Bu sayede yaz lastikleri kış lastiklerine göre daha çok kauçuk yüzey ile zemine tutunur.Yaz lastiği daha sessiz ve yumuşak bir performans gösterir. Aracın yüksek derece performans göstermesi için yaz aylarında doğru lastik seçimi bu yüzden önemli bir hal almaktadır.

2-) Neden Yaz Lastiği Kullanmalıyız?

Mevsim gereği yaz lastiği kullanarak seyahatlerinizdeki güvenlik faktörünü üst seviyelere çıkartırken bir yandan daha sessiz,daha konforlu ve daha az yakıt sarfiyatına sebebiyet veren bir lastiğe geçmiş olursunuz. Mevsiminde kullanılmayan lastiklerin otomobilinizin de tekerlek/jant yürüyen aksamına bir miktar zararı dokunduğu da bir çok lastik üretici tarafından söylenmektedir.

3-) Yaz Lastiklerini Takarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dikkat edilmesi gereken noktalardan öncelikli olanı; lastiğin dış derinliğinin boyutudur. Lastiğin dış derinliği, 1.6 mm’den daha düşük olmaması gerekmektedir. Aksi durumda hem yol tutuşu ve fren mesafesi hem de yakıt tüketimi ile ilgili olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.Lastik değişimi zamanlarında balans ayarına da önem verilmeli ve balans ayarı mutlaka yapılmalıdır.Bunu zaten lastik ustanız atlamayacaktır.Monte işlemi dikkatli yapılmalı, lastikler araca takılırken karşılıklı gelen bijonlar iyice sıkılmalı ve lastikler tam olarak yerine oturmalıdır. Zamanından önce lastikleri değiştirmek zorunda kalmamak için hava basıncı kontrolü aksatılmamalı, lastiklerin havaları mümkün olduğunca sık ve lastikler soğuk iken ölçülmeli; bir azalma görülüyorsa lastiklerinizi lastikçinize kontrol ettirmelisiniz. Doğru hava basıncı ile lastik çok daha verimli olacaktır.