Zemine Göre Lastik Tercihleri Nasıl Olmalıdır?

Zemine Göre Lastik Tercihleri Nasıl Olmalıdır? 1

Araç lastikleri, araçların performanslarını doğrudan olumlu ya da olumsuz etkileyebilen en önemli parçalardır. Bu sebepten dolayı da araçlar için lastik seçimi konusunda oldukça dikkatli davranmakta fayda vardır. Unutmamak gerekir ki, araçta bulunan kişiler, sürücü ve trafikteki başka kişilerin de güvenlikleri alınacak olan lastiklere bağlı olabilir. Aracınızla frene bastığınızda aracı durduran fren balatalarından çok lastiklerdir. Araçlarınızda tercih edeceğiniz ve kullanacağınız lastikler ne kadar kaliteli ve iyi seviyelerde olursa, aracınızın güvenlik seviyesi de o derecede yüksek olacaktır. Piyasada farklı fiyat, kalite, malzemelerden yapılmış farklı markalarda lastikler bulunmaktadır.

Kullanılacağı duruma göre araç lastikleri; dört mevsim lastikleri, yazlık lastikler ve kışlık lastikler olarak üç ana kısımda toplanabilir. Bunun dışında birtakım sınırlandırmalar bulunabilmektedir. Ancak genel ayrışım böyle yapılmaktadır.

 

            Dört Mevsim Lastikleri

 

Sert hava geçişlerinin fazla olmadığı, havaların çok fazla soğumadığı ve çok ısınmadığı mevsimlerin yaşandığı yörelerde kullanılması tavsiye edilmektedir. Dört mevsim lastiklerinden yaz mevsiminde bir yazlık lastik kadar ya da kış aylarında kış lastikleri kadar verimli olması beklenmemelidir. Çünkü yaz ve kış mevsimlerinin yumuşak geçtiği iklimler için özel tasarlanmışlardır.

İki çeşit dört mevsim lastikleri vardır. Bunlar;

  • Yaz lastiklerine daha yakın olan, erimiş kar, kuru zeminlerde ve yağmurlu havalarda kullanılabilecek olan dört mevsim lastikleridir.

 

  • Kış lastiklerine daha yakın olan, karlı havalarda daha yüksek performans sergileyebilen dört mevsim lastikleridir. Lastik yanaklarında 3 zirveli tepe ve kar taneciği simgesi bulunmaktadır.

 

 

Yazlık Lastiklerin Seçimi

 

 

Sürücülerin mevsim normalleri veya hava durumuna göre seçim yapması gerekmektedir. Şöyle ki, uzmanlar ve üretici firmalar yazlık lastiklerin +7 derecenin üstünde daha iyi performans sergilediklerini açıklamaktadırlar. +7 derecenin üzerinde bir sıcaklıkta ıslak ya da kuru yollarda fren mesafesi, yol tutuşu ve performans yaz lastikleri tarafından gösterilmektedir. Havaların ısınmaya başladığı dönemlerde yazlık lastiklerin kullanılması, dört mevsim lastikleri ya da kışlık lastiklere nazaran daha uzun ömürlü yapacaktır. Yazlık lastiklerin fiyatları tür, marka, üretim yılı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle son yıllarda teknolojinin hızlı gelişim göstermesi ile birlikte yaz lastiklerinin tür ve modellerinde de gelişme ve değişmeler yaşanmaktadır.

Yazlık lastik çeşitleri;

  • Standart Yaz Lastikleri ; yüksek hız ve viraj alma beklentilerine çok fazla cevap veremeyen, ekonomik ve çok büyük hızlar yapmayan araçlar için tasarlanmıştır.
  • Yüksek Performans Yazlık Lastikleri ; lastiklerin daha iyi soğumasına yardımcı olan bu lastikler, 200 km/h’den daha fazla hız yapan araçlar için tasarlanarak üretilmiştir. Tekerleklerin ısınmasına karşı mukavemetlidir.
  • Ultra Yüksek Performans Lastikleri ; Bu lastiklerin tasarlanışı itibariyle viraj alma konusunda çok iyidir. Yüksek güvenliklidir. 240 km/h hızın üzerinde giden araçlar için tasarlanmıştır. Bu lastikler ayrıca yakıt tasarrufu da sağlamaktadırlar.
  • Ultra Ultra Yüksek Performans Lastikleri ; En ileri teknoloji lastik türü olduğundan, oldukça yüksek bir fiyata sahiptir. 300 km/h hızın üzerinde hareket eden araçlar için tasarlanmışlardır. Yol tutuşu, fren mesafesi oldukça iyidir. Bu yönüyle de oldukça güvenilir bir lastiktir.

 

 

Kışlık Lastiklerin Seçimi

 

Hava sıcaklıklarının +7 derecenin altında seyrettiği dönemlerde kullanılması tavsiye edilen ve bu sıcaklıklarda kullanılması çok da avantajlı olan lastik modelleridir. +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, yolların kuru ya da ıslak olup olmadığına bakılmaksızın kışlık lastikler kullanılmalıdır. Yazlık lastikler ve dört mevsim lastiklerinin hammaddesi kauçuktur. Kauçuk ise soğuk havalarda sertleşen bir maddedir. Sertleşen kauçuk, yolla temas halindeyken istenilen şekli alamaz ve bu yüzden yol çekişi, tutuşu ve fren mesafeleri zayıflar. Bu da fren yapıldığı zaman, virajlı yollarda ve hatta yer yer düz yollarda bile ciddi sıkıntılara yol açabilecektir. Kışlık lastiklerin üretimi sırasında fabrikalarında kullanılan özel madde ise sıcaklığın çok daha düştüğü zemin ve hava şartlarında bile yumuşaklığını koruyacaktır. Bu da hava şartlarına rağmen yol tutuşu, fren mesafesi gibi hayati unsurların korunmasına yardımcı olacaktır. Kış lastiklerinin üzerlerinde özellikle tasarım sırasında konulmuş geniş ve derin kanallar mevcuttur. Bu kanallar ve lastik üzerindeki kılcal kısım ve kanallar, lastiklerin yola daha iyi oturmasını, daha düşük fren mesafesi ve yol tutuşu anlamına gelmektedir.

 

Kışlık Lastik Çeşitleri

 

  • Çivi Takılabilen Extreme Kış Lastikleri ; Kış mevsiminin çok ağır geçtiği, kar ve buzlu yollarda kullanılmalıdır.
  • Ekstrem Kış Lastikleri ; Kar ve buzlu zeminlerde gönül rahatlığı ile kollanılabilmektedir.
  • Normal Kış Lastikleri ; Kış aylarında 190 km/h hızın üzerine çıkabilen araçlar için tasarlanmıştır.
  • Yüksek Performans Kış Lastikleri ;Orijinal hız sınırının çok altında bir lastik türüdür.